- Bran***Lewis
- 2026/05/11
Datablad
DMN6040SSD.pdfMiljöinformation
Diodes Environmental Compliance Cert.pdfPCN -design/specifikation
Wafer Site/Bond Wire 8/Apr/2013.pdfPCN -montering/ursprung
Assembly/Test Site Addition 01/Jun/2015.pdfVill du ha ett bättre pris?
Lägg till i CART och Skicka RFQ nu, vi kommer att kontakta dig omedelbart.
| Kvantitet | Enhetspris | Ext.Pris |
|---|---|---|
| 5+ | $0.135 | $0.68 |
| 50+ | $0.11 | $5.50 |
| 150+ | $0.099 | $14.85 |
| 500+ | $0.085 | $42.50 |
| 2500+ | $0.069 | $172.50 |
| 5000+ | $0.066 | $330.00 |
DMN6040SSD-13 tekniska specifikationer
Diodes Incorporated - DMN6040SSD-13 Tekniska specifikationer, attribut, parametrar och delar med liknande specifikationer som Diodes Incorporated - DMN6040SSD-13
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Tillverkare | Diodes Incorporated |
| Vgs (th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Teknologi | MOSFET (Metal Oxide) |
| Leverantörs Device Package | 8-SO |
| Serier | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 4.5A, 10V |
| Effekt - Max | 1.3W |
| Förpackning / Fodral | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Paket | Tape & Reel (TR) |
| Produktattribut | Attributvärde |
|---|---|
| Driftstemperatur | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Monteringstyp | Surface Mount |
| Inputkapacitans (Ciss) (Max) @ Vds | 1287pF @ 25V |
| Gate Laddning (Qg) (Max) @ Vgs | 22.4nC @ 10V |
| FET-funktionen | Logic Level Gate |
| Avlopp till källspänning (Vdss) | 60V |
| Ström - Kontinuerlig avlopp (Id) @ 25 ° C | 5A |
| Konfiguration | 2 N-Channel (Dual) |
| Basproduktnummer | DMN6040 |
| ATTRIBUT | BESKRIVNING |
|---|---|
| RoHs status | ROHS3 -kompatibel |
| Fuktkänslighetsnivå (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Nå status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
De tre delarna till höger har liknande specifikationer som Diodes Incorporated DMN6040SSD-13.
| Produktattribut | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|---|---|---|---|---|
| Artikelnummer | DMN6040SSD-13 | DMN6040SSDQ-13 | DMN6040SFDEQ-13 | DMN6040SSS |
| Tillverkare | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Effekt - Max | 1.3W | 1.3W | - | - |
| Ström - Kontinuerlig avlopp (Id) @ 25 ° C | 5A | 5A (Ta) | 5.3A (Ta) | - |
| Serier | - | Automotive, AEC-Q101 | Automotive, AEC-Q101 | - |
| Förpackning / Fodral | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | 6-PowerUDFN | - |
| Konfiguration | 2 N-Channel (Dual) | 2 N-Channel (Dual) | - | - |
| Inputkapacitans (Ciss) (Max) @ Vds | 1287pF @ 25V | 1287pF @ 25V | 1287 pF @ 25 V | - |
| Leverantörs Device Package | 8-SO | 8-SO | U-DFN2020-6 (Type E) | - |
| Paket | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | - |
| Gate Laddning (Qg) (Max) @ Vgs | 22.4nC @ 10V | 22.4nC @ 10V | 22.4 nC @ 10 V | - |
| FET-funktionen | Logic Level Gate | - | - | - |
| Avlopp till källspänning (Vdss) | 60V | 60V | 60 V | - |
| Monteringstyp | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | - |
| Vgs (th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA | 3V @ 250µA | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 4.5A, 10V | 40mOhm @ 4.5A, 10V | 38mOhm @ 4.3A, 10V | - |
| Driftstemperatur | -55°C ~ 150°C (TJ) | -55°C ~ 150°C (TJ) | -55°C ~ 150°C (TJ) | - |
| Teknologi | MOSFET (Metal Oxide) | MOSFET (Metal Oxide) | MOSFET (Metal Oxide) | - |
| Basproduktnummer | DMN6040 | DMN6040 | DMN6040 | - |
Ladda ner DMN6040SSD-13 PDF -datablad och Diodes Incorporated -dokumentation för DMN6040SSD-13 - Diodes Incorporated.
DMN6040SK3Diodes Incorporated
DMN6040SVT-7 MOSDiodes Incorporated
DMN6040SK3QDiodes Incorporated
DMN6040SSDDiodes Incorporated
DMN6040SVTQ-13Diodes IncorporatedMOSFET N-CH 60V 5A TSOT26
DMN6040SFDEQ-13Diodes IncorporatedMOSFET N-CH 60V 5.3A 6UDFN
DMN6040SSSDiodes Incorporated
DMN6040SSS-13 MOSDiodes Incorporated
DMN6040SSDQ-13Diodes IncorporatedMOSFET N-CH 60V 5.0A SO-8
DMN6040SFDEQ-7Diodes IncorporatedMOSFET N-CH 60V 5.3A 6UDFN
DMN6040SVT-7-36Diodes Incorporated
DMN6040SSSQ-13Diodes IncorporatedMOSFET BVDSS: 41V~60V SO-8 T&R 2
DMN6040SVT-7Diodes IncorporatedMOSFET N CH 60V 5A TSOT26
DMN6040SK3-13 MOSDiodes IncorporatedDin e -postadress publiceras inte.
| Vanliga länder logistisk tidsreferens | ||
|---|---|---|
| Område | Land | Logistisk tid (dag) |
| America | USA | 5 |
| Brasilien | 7 | |
| Europa | Tyskland | 5 |
| Förenade kungariket | 4 | |
| Italien | 5 | |
| Oceanien | Australien | 6 |
| Nya Zeeland | 5 | |
| Asien | Indien | 4 |
| Japan | 4 | |
| Mellanöstern | Israel | 6 |
| DHL & FedEx leveransavgifter Reference | |
|---|---|
| Leveransavgifter (KG) | Referens DHL (USD $) |
| 0,00 kg till 1,00 kg | $ 30,00 USD - $ 60,00 |
| 1,00 kg 2.00 kg | $ 40,00 $ - $ 80,00 |
| 2,00 kg-3,00 kg | $ 50,00 - $ 100,00 USD |














Vill du ha ett bättre pris? Lägg till i CART och Skicka RFQ nu, vi kommer att kontakta dig omedelbart.